8 temel yönetici hatası

  • Home
  • 8 temel yönetici hatası
8 temel yönetici hatası

Kurumsal bir şirkette ya da kendi işinizde yöneticilik yapıyorsanız en temel yönetici hatalarının farkında olmanız size fayda sağlar. İşte en sık yapılan yönetici hatalarında sekiz tanesi.

1. Geri bildirim vermemek

Ken blanchard companies tarafından ankete katılan 1.400 yöneticiye göre, geri bildirim sağlamamak liderlerin yaptığı en yaygın hatadır. Çalışanlarınıza anında geri bildirim sağlamazsanız, onları performanslarını iyileştirme fırsatından mahrum edersiniz.

Bu hatayı önlemek için ekibinize düzenli olarak nasıl geri bildirimde bulunacağınızı öğrenin.

2. Ekibe zaman ayırmamak

Bir yönetici veya lider olduğunuzda, kendinizi yoğunlaşan işinize kaptırmanız çok doğaldır. Yetiştirmeniz gereken işleriniz olabilir. Ancak çalışanlarınız her şeyden önce gelmelidir. Size ihtiyaç duyduklarında sizi yanlarında bulamazlarsa hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duydukları desteğe ve rehberliğe sahip olmayacaklardır. Programınızda özellikle çalışanlarınız için zaman ayırarak ve ekibinizi aktif olarak nasıl dinleyeceğinizi öğrenerek bu hatadan kaçının.

3. Fazla dost olmak

Çoğumuz ekibimizdeki insanlara karşı arkadaş canlısı ve ulaşılabilir görünmek isteriz. Sonuçta, insanlar anlaştıkları bir yönetici için çalışmaktan daha mutlu olurlar. Bununla birlikte, bazen ekibinizdeki kişilerle ilgili zor kararlar vermeniz gerekebilir. Bu, insanlarınızla sosyalleşemeyeceğiniz anlamına gelmez. Ancak, arkadaş olmakla patron olmak arasındaki dengeyi sağlamalısınız.

5. Hedefleri tanımlayamamak

Çalışanlarınızın net hedefleri olmadığında, yönlerini şaşırırlar. Ne için çalıştıkları veya işlerinin ne anlama geldiği hakkında hiçbir fikirleri yoksa üretken olamazlar. Ayrıca işlerini etkin bir şekilde önceliklendiremezler. Ekibiniz için hedeflerini nasıl belirleyeceğinizi öğrenerek bu hatadan kaçının.

6. Motivasyon faktörlerini anlamamak

Ekibinizi gerçekten neyin motive ettiğini biliyor musunuz? Birçok lider, ekibinin yalnızca parasal ödül için çalıştığını varsayma hatasına düşer. Para kazanmak dışında da çok sayıda motivasyon faktörü vardır. Örneğin, daha iyi bir iş/yaşam dengesi arayan insanlar, evden çalışma günleri veya esnek çalışma ile motive olabilir. Veya, başarı, ekstra sorumluluk, övgü ve güven duygusu gibi faktörler çalışanlar için motivasyon sağlayabilir.

7. Acele işe alım yapmak

İşler büyüdüğünde bununla başa çıkmak için ekipte yeterli sayıda çalışanın olması önemlidir. Ancak boş bir rolü çok hızlı doldurmak feci bir hata olabilir. Acele işe alım, ekibiniz için yanlış kişileri işe almanıza yol açabilir. Ayrıca ek eğitim gerektirebilir ve ekibinizdeki diğer kişileri yavaşlatabilir. Yanlış işe alımla değerli zamanınızı ve kaynaklarınızı boşa harcamış olursunuz. Daha da kötüsü, diğer ekip üyeleri, düşük performans göstereni “taşımak” zorunda kaldıkları için strese gireceklerdir.

8. Delegasyon yapmamak Bazı yöneticiler, kendilerinden başka hiç kimsenin önemli işleri düzgün bir şekilde yapamayacağını düşündükleri için çalışanlarına yetki devretmezler. Ekibinizin işi doğru bir şekilde yap

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *