Kartallardan ne öğrenebiliriz?

  • Home
  • Kartallardan ne öğrenebiliriz?

Geçtiğimiz yıl bu aylarda “mükemmel sistem yaratmak” başlığı altında doğadan neler öğrenebileceğimize ilişkin bir yazı yazmıştım. Bu ay da hayvanlardan neler öğrenebiliriz diye araştırdım ve bir kartalın yaşamının bize ilham verebileceğini gördüm. Gerçekten de kartalların bazı özelliklerini hayatımıza adapte edebilirsek beklediğimiz pozitif sonuçlara ulaşabiliriz. Hep birlikte kartalların hayatına ve bize verebileceği ilhamlara bakalım mı?

Kartallar geniş bir vizyona sahiptirler. Beş kilometreye kadar bir cisme ya da canlıya odaklanabilirler

Kendinize uzun vadeli bir vizyon belirleyin ve ona odaklanın.

Kartallar tek başına ve yüksek irtifalarda uçarlar. Kendilerinden daha küçük kuşlarla uçmazlar

Bazen fikir ve projelerinizde yalnız kalabilirsiniz. Ya da sizi aşağı çekmek isteyen dostlarınız ve yakınlarınız olabilir.  Bu kişilerden uzak durun ya da olumsuz söylemlerinden etkilenmemeye çalışın.

Kartallar sert rüzgarları severler

Bir fırtına çıktığında diğer tüm kuşlar ağaçların yapraklarında ve dallarında saklanırken, kartallar sert rüzgarlarda heyecanlanırlar. Fırtınanın rüzgarını daha yükseğe kaldırmak için kullanırlar. Bu onlara kanatlarını dinlendirmeme şansı verir. Hayatta karşılaştığımız zorluklar bize bir şeyler öğretmelidir. Karşılaştığınız engelleri daha yükseğe çıkmak için basamak olarak kullanmayı deneyin.

Kartallar ölü şeyleri yemezler. Sadece taze avla beslenirler

Geçmiş hatalarınıza hayıflanarak ya da önceki başarılarınıza güvenerek yaşamayın. Keşfetmek için araştırmaya devam edin. Beslendiğiniz kaynakları ve zihninizi tazeleyin.

Kartallar tüylerini devamlı temiz tutarlar

Aynen kediler gibi kartallar da vücutlarını sürekli temizlerler. İyi bir görünüm ve imaj yönetimi sizi de gökyüzünün kralları gibi yüksek bir özgüvene ve saygıyla karşılanmaya taşır.

Kartallar eğitime hazırlanırlar

Anne kartallar yavrularını eğitmek için yuvadaki tüyleri ve yumuşak çimleri çıkarırlar. Böylece gençler uçmaya hazırlanırken rahatsız olurlar.

Hayatta hepimizin kendimizi rahat hissettiğimiz konfor bölgelerimiz vardır. Konfor bölgesini terk edin. Orada büyüme ve gelişme yoktur.

Kartallar kendilerini yenilerler

Yaşlandıkça tüyleri zayıflayan kartallar gerektiği kadar hızlı yol alamazlar. Kendini zayıf hissettiklerinde uzak bir yerdeki kayalıklara çekilirler. Tamamen çıplak kalana kadar tüm tüylerini yolarlar. Yeni tüyler alana kadar bu saklanma yerinde kalır, sonra dışarı çıkarlar.

Bazen eski alışkanlıklardan, bize yük olan şeylerden vazgeçmemiz ve yeni olumlu alışkanlıklar edinerek hayatımıza değer katmamız gerekir.

Demek ki gökyüzünün en güçlü canlılarından biri olan kartalların pek çok devlet, kurum ya da kişi tarafından bir simge olarak kullanılması tesadüf değilmiş.

Sağlıcakla kalın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *