Karmaşık konuları basitleştirmek

  • Ana Sayfa
  • Karmaşık konuları basitleştirmek

Toplum olarak araştırma ve okumaya olan ilgi ve hevesimizin düşüklüğü ortada. Hal böyle olunca bazı konuları anlamakta ve anlatmakta zorluk çekebiliyoruz. Özellikle sigorta ürünlerinin bazıları müşteriler tarafından net anlaşılmıyor. Çoğu zaman sigortalılar ne aldıklarından bile habersizler.

Karmaşık, ya da kolay olduğu halde başka birine karışık gelen bir konuyu basitleştirmek önemlidir. Böylece pek çok fırsat yakalayabilirsiniz. İşte size karmaşık gibi görünen konuları basitleştirmek için neredeyse her durumda uygulayabileceğiniz ipuçları.

1. Çocuk diline çevirin

Teknoloji gibi kullandığımız dil de sürekli değişiyor. Yeni kuşaklar kullanılan dillere yeni kelimeler ve cümleler ekliyorlar. Karmaşık teorileri veya eskimiş teknik jargonları anlamaya çalışmak pek çok kişi için büyük bir acı olabilir. Mesajınızın altında yatan ana fikrin ne olduğunu düşünmek ve dili, herhangi bir ergenin anlayabileceği bir yapıya çevirmek için bir veya iki dakika ayırın. Gerekirse bir eş anlamlılar kılavuzu veya sözlük kullanın.

2. Küçük parçalara bölün

Konular ve kavramlar genişleyip büyüdükçe, projeler, problemler ve ürünler karmaşık hale gelebilir. Bazen, işleri basitleştirmek için yapmanız gereken tek şey, her bir alt detaya bir kerede bakabilmek için onları küçük parçalara ayırmaktır. Bölme işleminden sonra, sorunu etkin bir şekilde ele almak için bir öncelik belirleyebilir ve bir plan ve takvim oluşturabilirsiniz. Aynı durum mesaj iletmede de geçerlidir. Mesajınızı birkaç ana parçaya bölerek vermeye çalışın.

3. Bir uzmana danışın

Bir şeyin nasıl çalışacağını anlamıyorsanız onu daha önce kullanmış birinden yardım alın. Aynı şekilde bazı konu ve kavramları açıklamakta zorluk çekiyorsanız daha iyi anlatan birilerini dinleyip destek alabilirsiniz. Bu günlerde, internette ve sosyal medyada neredeyse her konu için bir uzman bulabilirsiniz.

4. Büyük resme bakın.

Karmaşık bir problemin derinliklerinde kaybolmak çok kolaydır. Bazen konulara biraz geri çekilip kuşbakışı bakarak bir dakika ayırmak faydalı olur. Böylece atladığınız noktaları ve aksamaları görebilirsiniz.

5. Çizerek anlatın

Görseller, resimler problem çözme veya bir konuyu anlatmada çok yararlı olabilir. Bir plan yapın ve bitiş çizgisine ulaşmak için görsel bir yol oluşturun. Harita işleri kolaylaştırır.

6. Geri bildirim alın

İnsanlar dünyayı kendi yaşam filtrelerinden geçirerek algılarlar. Sizin anlattığınız veya anlatmaya çalıştığınız ile mesaj verdiğiniz kişinin anladığı şey farklı olabilir. Anlattığınız şeyin karşınızdaki kişi tarafından net anlaşıldığından emin olmak için kibarca ne anladığını sorun.

7. Kısa cümleler kurun.

Sevdiğim bir İngilizce söz var. Onunla bitireyim. “Less is more” anlamı “Az daha çoktur”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir