Edison fili neden öldürdü?

  • Home
  • Edison fili neden öldürdü?

Başlıktaki sorunun cevabını baştan vereyim. Ürününün reklamını yapmak için.

4 Ocak 1903 tarihinde New York’ta Coney Adası’nda toplanan binlerce meraklı göz az sonra tarihe geçecek bir gösteriye şahit olacaktı.

Gösterinin iki kahramanı vardı. Biri meşhur bilim adamı Thomas Edison diğeri ise fil Topsy. Edison’u tanıyorsunuz zaten; odanızın tavanındaki ampulün mucidi.  Topsy ise Amerika’da yaptığı şovlarla büyük beğeni toplayan bir sirk filiydi.

Topsy, son üç yıl içinde, 3 bakıcıyı öldürmüştü. Son kurbanı, ona yanan sigara yedirmeye çalışan sarhoş bir bakıcıydı.

Topsy yargılandı. Mahkeme, Topsy’nin asılarak idam edilmesi yönünde karar verdi. Hayvan Severler idam yöntemine yönelik protestolar yapınca Topsy’nin o zamanlarda yeni bir infaz yöntemi olan elektrikle idam edilmesine karar verildi. Topsy’nin celladı Thomas Edison olacaktı.

Edison’un böyle bir girişimde bulunmasının temel nedeni bir zamanlar asistanı olan çılgın mucit Nicola Tesla ile giriştikleri AC (alternatif akım) ve DC (doğru akım) tartışmasında galip gelme isteğiydi.

Edison ve General Electric şirketi, doğru akım (DC) teknolojisini pazarlamaya çalışırken, Tesla ve George Westinghouse alternatif akımın daha iyi, etkili ve ucuz bir teknoloji olduğunu iddia ediyordu.

Thomas Edison, doğru elektrik akımının en iyi ve güvenilir metot olduğunu, alternatif akımın ise çok tehlikeli bir teknoloji olduğunu savunuyordu. Hatta, alternatif akımın ne kadar tehlikeli olduğunu ispatlamak için, sokaklarda gösteriler yaparak, kedi, köpek, at ve maymunları alternatif elektrik akımıyla öldürdü. Edison’un doğru elektrik akımı  kampanyası, onun, elektrikli sandalyeyi icat etmesine bile neden oldu.

Edison, ortaya koyduğu pazarlama kampanyasıyla, kendini haklı, Tesla’yı ise “çılgın mucit” olarak göstermeye çalışıyordu. Bu nedenle binlerce kişinin seyrettiği ve kendisinin de filme aldığı gösteriyle Topsy’yi alternatif akımlı elektrikle öldürdü. Bu onun fikrini savunmak için yaptığı bir reklam kampanyasıydı.

Sonunda rekabeti kazanan Tesla oldu. Günümüzde alternatif akım ile elektriğe ulaşıyoruz.

Bugün her ikisi de onlarca önemli icat yapmasına rağmen Edison Tesla’dan daha çok tanınmaktadır.  Bunun en büyük nedeni Edison’un reklam ve iletişime daha çok önem vermesidir.

Peki siz acenteniz ve hizmetlerinizin tanıtımı için ne tür pazarlama yöntemleri kullanıyorsunuz?

Not: Sn Mehmet Doğan’ın blog yazısı kaynak olarak kullanılmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *