Hayat’a destek verin

  • Home
  • Hayat’a destek verin

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin Mayıs ayının ikinci haftasında yaptığı açıklamaya göre 2012 yılı Mart ayı sonu itibari ile toplam prim üretimi % 14,85 artış ile 5.179.408.317 TL olarak gerçekleşti. Bu toplam içinde Hayat dışı branşların herzamanki gibi yüzdesel ağırlığı Hayat branşına göre çok fazla. Oransal olarak bakıldığında hayat dışı branşların toplam prim üretimindeki payı %85. 2012’nin ilk çeyreğinde üretilen toplam 761 Milyon TL hayat priminin 600 milyonu Bankaların üretiminden geliyor. Acenteler ise ilk üç ayda sadece 86 Milyon TL hayat primi üretmiş. Bu değer ise acentelerin toplam 2.8 Milyar TL lik üretimine orantılanırsa % 3 lük bir rakama işaret ediyor.

Hayat sigortası branşında uzun yıllar çalışmış biri olarak hayat ürünlerinin hakettiği değeri hala bulamamış olmasının üzüntüsünü yaşıyorum. Diğer branşlardan daha karlı olan, hasar primi çok düşük olan, satıcıya daha çok kazandıran, müşteri için oldukça ekonomik koşullarda sunulan bu ürünler neden talep görmüyor diye düşünmeden edemiyorum. Diğer taraftan bu talebin doğal tüketici davranışından doğmayacağı da açık. Yani bu durumda satış kanallarının önermesi ve satışı özendirmesi gerekiyor. Aile kavramına çok değer veren halkımıza yaşamsal risklerin getireceği kayıpların geride kalanlar üzerinde yaratacağı etkileri daha iyi anlatmak bir başlangıç noktası olabilir. Ama herşeyden önce teminat ihtiyaçlarını anlamak, sunulan ürünlerin sigortalılara getireceği faydaları iyi aktarmak gerekiyor. Sektörümüzde çok çeşitli hayat ürünleri olmakla birlikte genel olarak hayat ürünlerinin kapsama alanlarını hatırlamakta fayda var

  • Beklenmedik bir vefat durumunda ailenize bırakabileceğiniz maddi bir varlık niteliği taşır.
  • Herhangi bir sakatlık/maluliyet durumunda hayat standatınızı aynı şekilde devam ettirmenizi sağlar.
  • Poliçe kapsamında bulunuyorsa kaza sonucunda ortaya çıkan yüksek tutarlı tedavi giderlerinizin ödenmesini düşük primlerle garanti altına alır.
  • Beklenmedik bir anda kanser gibi kritik bir hastalığa yakalanılması durumunda finansal destek sağlar.
  • Eğitim teminatları içeriyorsa eğitimini devam ettirmekte olan çocuklarınız için okul hayatlarının yarım kalmamasını sağlar.
  • Tüm bunlara ek olarak ödenen primler tıplı bireysel emeklilikte olduğu gibi yürürlükteki vergi kanunlarına göre belirli miktara kadar gelir vergisi matrahından düşülebilir. Böylelikle yapılan sigortanın maliyeti düşer ve küçük primlerle teminat altın olmanın huzurunu yaşarsınız.

1999 depremi sonrasında İzmit/Gölcük bölgesinde onlarca acılı aileye Hayat sigortası tazminat çeki teslim ettim ve onlarla birlikte ağladım. Bu nedenle hayat sigortalarının değerini çok iyi biliyor ve satılmasını/alınmasını şiddetle destekliyorum. Sigortalılar arabanız ve eviniz kadar hayatnızı ve ailenizi de düşünün ve hayat poliçesi yaptırın. Sigortacılar bu karlı ve faydalı ürünü müşterilerinize tanıtın ve ihtiyaçları ölçüsünde ürün önerisi yapın. Aylık hedef tablonuzda boş bir satır olarak kalmasın.

Yorumunuz